Kurtki polarowe z długim włosem.

Najcieplejsze kurtki, bluzy polarowe powstają z materiału charakteryzującego się szczególną konstrukcją tzw. „włochatego polaru”. Włochaty polar to jak najbardziej wciąż tradycyjny polar/flecce tylko z ta różnicą iż zamiast gładkiej struktury zewnętrznej i wewnętrznej posiada on długi włos.

Polar TNF Osito

Dokładniej rzecz ujmując włosy te nie są jednej długości, ale imitują futro zwierząt żyjących w rejonach, gdzie często występują niskie temperatury. Futro takich zwierząt składa się z dwóch warstw: z grubego futra wewnętrznego (podszerstka) i długich włosów zewnętrznych (okrywowych). Tak zróżnicowane względem długości oraz gęstości włosy lepiej izolują, zatrzymując więcej powietrza. Polary z długim włosem są więc lepszą imitacją futra, w szczególności futra misiów polarnych. Kurtki/bluzy wykonane z polaru włochatego charakteryzują się wyjątkową zdolnością do zatrzymywania ciepła, są niezwykle miękkie i przyjemne w dotyku. Na dodatek świetnie wyglądają. Niestety mają jedną dość istotną wadę, włochaty materiał jest bardziej podatny na zbijanie i wycieranie się, w szczególności gdy dłużej nosimy ciężki plecak. Z tego względu w polarach technicznych, w miejscach najbardziej narażonych np. na barkach, łokciach, przy kieszeniach czy po bokach stosuje się tradycyjny wytrzymalszą dzianinę polarową.

W zastosowaniach outdoorowych, kiedy ubieramy polar pod kurtkę membranową dobrze sprawdzają się polary włochate tylko od wewnątrz. Gładka i śliska strona zewnętrzna sprawia iż polar dobrze współgra z kurtką, a włochata wspaniale utrzymuje ciepło.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Kurtki polarowe. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz