Okulary outdoorowe – część III

Na koniec tego mini cyklu, słów kilka o polaryzacji i najczęściej spotykanych powłokach.

Obecnie stosowanie filtru polaryzacyjnego jest standardem w każdych dobrych okularach słonecznych. Szkła polaryzacyjne przepuszczają tylko wiązkę światła spolaryzowaną w określonej płaszczyźnie, dzięki czemu wszystkie odblaski i odbicia od różnorodnych powierzchni widzimy jako małe plamki światła, a nie jako oślepiający blask. Promienie świetlne odbite od tafli wody, połaci śniegu, mokrego asfaltu czy szyb i karoserii samochodowych tworzą oślepiające białe refleksy, które powodują zaburzenia ostrego widzenie. Dzięki polaryzacji możemy komfortowo obserwować otoczenie bez męczących oczy odblasków. Szczególnie okulary z polaryzacją przydatne są cyklistą, kierowcą, wędkarzom, narciarzom, żeglarzom i wszystkim którzy podczas uprawiania sportu czy też pracy w terenie są w dużym stopniu narażeni na oślepiające światło słoneczne odbite od różnorodnych płaskich powierzchni.

Czasem w okularach sportowych możemy spotkać się z powłoką IR (lustrzaną)  – ma ona za zadanie ochraniać nasze oczy przed promieniowaniem podczerwonym, które w niektórych sytuacjach (np. na pustyni, w wysokich górach) może spowodować poparzenie wrażliwych oczu. Częściej spotykana jest powłoka AR (antyrefleksyjna) która eliminuje uciążliwe dla oczu refleksy świetlne powstające na powierzchni soczewki okularowej. Na wewnętrznej powierzchni soczewki może powstać odbicie własnego oka, na zewnętrznej różnorodne refleksy świetlne – wszystkie  te odbicia są męczące dla oka. Powłoka AR likwiduje wszystkie refleksy świetlne i pozwala uzyskać bardzo wysoką przejrzystość soczewki, widać jednak na niej najmniejszy pyłek, dlatego najczęściej powłoka AR jest łączona z powłokami: hydrofobową i lipofobową (odpychającą tłuszcz).

Połączenie soczewek fotochromowych z filtrem polaryzacyjnym i powłoką antyrefleksyjną gwarantuje najlepszą jakość widzenia. Takie rozwiązanie poleca się każdemu kto aktywnie spędza czas na wolnym powietrzu. Nie są to jednak technologie tanie. Dlatego dobre okulary takie jak Julbo nie można zakupić za kilkadziesiąt złotych. Jeśli chcemy mieć gwarancję iż okulary spełniają wszystkie najwyższe standardy i będą chronić nasze oczy podczas każdej pogody musimy zainwestować nawet kilkaset złotych.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Okulary. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz