Parametry wypełnień puchowych.

Kupując kurtkę czy śpiwór z wypełnieniem puchowym należy zwrócić uwagę na jego parametry: rodzaj puchu i jego skład oraz stopień sprężystości. Parametry te określają możliwości izolacyjne puchu użytego w danym wyrobie.

Rodzaj puchu i jego skład.

W praktyce spotykamy się z dwoma rodzajami puchu: gęsim i kaczym. Po za rodzajem puchu istotny jest jego skład procentowy. Na metkach spotykamy się z opisem np. 70/30, czy 90/10 czy nawet 95/5. Jest to stosunek puchu do drobnych piórek. Piórka dodawane są w celu lepszego rozprężania się puchu. Puch kaczy rozpręża się wolniej niż gęsi, dlatego do wypełnienia puchowego dodaje się więcej piórek niż w puchu gęsim. W przypadku puchu kaczego dobry współczynnik to 70/30, a gęsiego 90/10. Przyjmuje się że puch gęsi jest bardziej wartościowy od kaczego. Aby więc uzyskać tą samą termikę potrzeba użyć więcej puchu kaczego niż gęsiego. Oczywiście tak dobre wypełnienia puchowe nie są tanie, dlatego często możemy się spotkać gorszymi wypełnieniami, gdzie więcej jest pierza niż puchu. W takim wypadku zdolność puchu do utrzymywania ciepła oczywiście maleje.Przykładem kurtki wykonanej z puchu o najwyższych parametrach jest :
Kurtka YETI PURITY – Puch gęsi o składzie 95/5

Stopień sprężystości puchu.

Podany jest w jednostkach cuin (Fill Power). Im wartość liczby cuin wyższa tym puch ma większość sprężystość. Parametry te wahają cię od 550 do 800-860 cuin. Puch bardziej sprężysty, posiada większość zdolność do magazynowania powietrza a tym samym i ciepła, a więc jest lepszy. Przy czym wartość 800-860 cuin jest raczej parametrem najwyższym. Jeśli wypełnienie nie ma podanego parametru cuin, bardzo prosto możemy to sprawdzić na miejscu. Wystarczy maksymalnie skompresować na chwilę dany wyrób puchowy lub nawet jego fragment i poczekać kilka minut.
Puch o dobrej sprężystości, momentalnie się dekompresuje i jest mniej podatny na zbijanie się. W damskim płaszczu puchowym Salewy SEQUOIA  użyto puchu o wartościach 650 cuin.
Jeśli decydujemy się na zakup kurtki puchowej, sprawdzajmy zatem parametry puchu. Kurtka wypełniona puchem wysokiej jakości zdecydowanie poprawi nam komfort cieplny w mroźne zimowe dni. Z łatwością możemy spakować ją do małego plecaka trekkingowego, zajmie nam niewiele miejsca. Z pewnością dobra kurta puchowa należy do niezbędnego ekwipunku każdego zimowego turysty.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Kurtki zimowe. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz