Jak się ubrać w góry zimą? – Druga warstwa.

Jak się ubrać w góry zimą? – Druga warstwa.

Druga warstwa odzieży tzw. „midlayer” to warstwa docieplająca, której zadaniem jest utrzymywanie właściwej ciepłoty ciała oraz dalszy transport wilgoci. Rodzaj odzieży jaki tutaj wybierzemy powinien być ściśle powiązany z rodzajem aktywności jaką będziemy wykonywać. Dlaczego ?, najłatwiej to będzie wyjaśnić na prostym przykładzie.

Załóżmy że ta sama osoba, w tych samych warunkach, ubrana tak samo, wykona dwie różne aktywności, np. będzie podchodzić na skitourach przez 1,5 h, a za drugim razem np. przejdzie się szlakiem spacerowym do schroniska na Polanie Chochołowskiej.

Przy pierwszej aktywności, wydatek ciepła na pewno będzie bardzo duży, zbyt ciepła druga warstwa grozi przegrzaniem organizmu. A gdy jest nam za gorąco, wiadomo rozpinany co się da by się trochę wychłodzić. Niestety, w takiej sytuacji z reguły zimno szybko nas przenika, i w najlepszym wypadku kończy się to zbyt gwałtownym wychłodzeniem, w gorszym przeziębieniem itd.

Przy tego typu aktywności potrzebna więc będzie odzież typu „Polartec” (w domyśle wszelakie podobne materiały o podobnie wysokiej jakości) o niższej gramaturze 100 lub 200, ale za to szybkim transferze wilgoci, np. Polartec® Power Stretch®,  Polartec® Power Dry® – który dzięki swojej budowie włókien bardzo szybko transferuje wilgoć.

W drugim przypadku wydatek ciepła będzie dla tej samej osoby o wiele niższy. Przegrzanie raczej jej nie grozi i jeśli chce zachować ciepło powinna zastosować odzież typu „Polartec” o wyższej gramaturze 300, czy też bluzy trekkingowe wykonane z wełny merino lub jej dodatkiem – ponieważ odzież typu midlayer o wyższej gramaturze, czy to z włókien syntetycznych czy też naturalnych jak wełna posiada większą zdolność do akumulowania ciepła.

Stopień docieplenia warstwą środkową musi być więc proporcjonalny do stopnia naszej termogenezy (wynikającej z uwolnienia energii cieplnej podczas pracy mięśni).

Podsumowując: to rodzaj, intensywność aktywności definiuje nam jaką „warstwę środkową” wybrać, są sytuacje (np. podczas postoju) iż „drugą warstwą” będzie sweter puchowy czy kurtka primaloft.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii, Kurtki polarowe, Kurtki puchowe / Primaloft, Kurtki techniczne i oznaczony tagami , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz