Jak się ubrać w góry zimą? – Bielizna termoaktywna

Jak się ubrać w góry zimą? – Bielizna termoaktywna.

Wybierając zimową odzież do aktywności outdoorowych, trzymamy się zasady ubierania na „cebulkę”- czyli stosujemy odzież wielowarstwową. Zacznijmy od pierwszej warstwy bazowej, czyli tej którą ubieramy bezpośrednio na ciało.

Pierwsza warstwa ma za zadanie przede wszystkim odprowadzać pot od ciała i transportować ją do kolejnej warstwy odzieży, a także zatrzymywać ciepło. Doskonale tutaj sprawdza się wszelaka bielizna termoaktywna wykonana z włókien polipropylenowych, poliestrowych, różnorakich mieszanek np. polipropylenu i merino, czy też samo merino np. z dodatkiem nylonu. Propozycji, patentów jest naprawdę wiele.

Uogólniając, włókna syntetyczne (szczególnie polipropylenowe) szybciej odprowadzają pot, nie zatrzymując praktycznie wilgoci, natomiast wełna, w szczególności wełna merino zapewnia bardzo dobrą izolację termiczną (choć wolniej transportuje wilgoć), co ważne trzyma ciepło nawet jeśli jest wilgotna! W praktyce koszulki termiczne, getry, bokserki termoaktywne wykonywane są (w rożnych proporcjach) z mieszanek tych włókien.

Jak więc wybierać bieliznę termoaktywną na zimę? Upraszczając temat, można trzymać się pewnej prostej zasady:

  • aktywności o niskiej intensywności – im więcej merino tym lepiej
  • aktywności o wysokiej intensywności – im więcej włókien polipropylenowych, ewentualnie poliestrowych tym lepiej

Im więcej ciepła potrzebujemy, tym dodatek merino powinien być większy, bielizna merino sprawdza się doskonale w takich aktywnościach jak np. turystyka piesza, rekreacyjne narciarstwo zjazdowe. W przypadku aktywności mocno wysiłkowych takich jak biegówki, skitouring, skialpinizm, wzrasta gwałtownie metaboliczne wytwarzanie ciepła (w czasie gdy intensywnie pracujemy, czyli w tym wypadku np. podchodzimy), a co za tym idzie wzrasta mocno poziom pocenia się. Po okresie intensywnej aktywności, przychodzi okres mniej aktywny (np. wdrapaliśmy się już na szczyt i szykujemy do zjazdu). Jeśli w tej momencie mamy mokra skórę to w wyniku ewaporacyjnych strat ciepła, następuje gwałtowne obniżenie temperatury skóry, a co za tym idzie błyskawiczne wyziębienie. Włókna polipropylenowe tak skutecznie odciągają wilgoć od ciała, iż w praktyce nie dochodzi do takiej sytuacji. Dlatego bielizna wykonana z włókien syntetycznych lepiej sprawdza się przy tego typu aktywnościach.

Dobra bielizna termiczna jest zimą niezwykle ważna, po to by utrzymać suchą skórę i tym samym zatrzymać ciepło.  Poniżej przykłady bardzo dobrej bielizny termoaktywnej:

  • Bokserki DYNAFIT SPEED DRYARN SHORTS
  • Bokserki ICEBREAKER ANATOMICA MERINO+NYLON
  • Koszulka SALEWA FANES WOOL LONGSLEEVE
  • Koszulka ICEBREAKER ZONE 200 LONG SLEEVE
  • Koszulka X-BIONIC® ENERGY ACCUMULATOR 4.0
  • Getry DYNAFIT SPEED DRYARN TIGHTS
  • Getry ICEBREAKER ZONE 200 LEGGINGS
Ten wpis został opublikowany w kategorii Bielizna. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz