Nadszedł czas wakacji, wybierając się w podróż bliską czy daleką, na plaże czy nad jeziora, w góry niskie lub wysokie, z pewnością narażeni będziemy na mocniejsze działanie promieni słonecznych. Większość osób pamięta by na letnie wyjazdy zabrać ze sobą odpowiednią odzież i krem ochronny z filtrem UV. Nie zawsze jednak pamiętamy o doborze odpowiednich okularów, a przecież są ważnym elementem naszego ekwipunku. Chronią nasz wzrok przed słońcem, wiatrem i kurzem, przed owadami i różnymi „ciałami obcymi” mogącymi dostać się do oka, zabezpieczają także przed urazami mechanicznymi. Jak ważne są dobre okulary w góry przekonał się nie jeden turysta nie mogący dalej wędrować oślepiony promieniami słońca.
Dokonując zakupu okularów outdoorowych wiele osób zadaje pytanie. Dlaczego są takie drogie? Na ulicznym straganie można kupić okulary za 20 zł, czasem więc cena liczona w setkach złotych wydaje się zawyżona. Dość wygórowane ceny wynikają jednak głównie z wysokiej jakości materiałów użytych przy produkcji okularów a nie z wysokich marż sklepów. Postarajmy się jednak odpowiedzieć na to pytanie.
Jak zawsze „diabeł” tkwi w szczegółach. Dobre okulary outdoorowe charakteryzuje między innymi: wysoka wytrzymałość i niska waga (zarówno oprawek i soczewek), blokowanie promieniowania UV.
Soczewki i oprawki w okularach outdorowych i sportowych wykonane są z materiałów wytrzymałych na uszkodzenie mechaniczne, zapewniających jednocześnie doskonałe widzenie. Najczęściej spotykamy się z soczewkami wykonanymi z poliwęglanu, który jest lekki i odporny na uderzenia, nie zniekształca obrazu gwarantując odpowiedni komfort widzenia. W droższych modelach wykorzystywane są bardziej zaawansowane technologicznie materiały jak np. soczewki NXT. Soczewki NXT wykonane są z niezwykle lekkiego i odpornego na zniszczenia polimeru, który posiada wysokie parametry „przejrzystości optycznej”, polimer ten doskonale sprawdza się do produkcji soczewek fotochromatycznych, lustrzanych czy łączących obie cechy. Niestety nie jest to tania technologia.
Drugą bardzo istotną kwestią jest zastosowanie odpowiednich filtrów chroniących przed szkodliwym promieniowaniem UV. Najlepsze okulary mają filtr UV 400, który pochłania 100% szkodliwego promieniowania słonecznego (UVA i UVB).
Kupując markowe okulary takie jak np. Julbo mamy gwarancję iż z całą pewnością wszystkie zastosowane w nich filtry i powłoki i działają. Takiej gwarancji nie mamy przy zakupie straganowych okularów.
Kolejnymi nie mniej ważnymi właściwościami są: odpowiedni rodzaj, kolor i stopień przyciemnienia soczewek oraz użyte dodatkowe powłoki i filtry np. powłoka hydrofobowa, filtr polaryzacyjny czy promieni podczerwonych. Dużą rolę odgrywają także elementy dodatkowe np. boczne osłonki. Ale o tym w następnej części.