Znaczenie i konstrukcja komór puchowych w odzieży i wyrobach puchowych.

Stopień izolacji termicznej odzieży czy sprzętu puchowego nie jest tylko zależny od rodzaju i sprężystości puchu. Powietrze zgromadzone w puchu utrzymuje ciepło, ale by utrzymać puch we właściwym miejscu i zamknąć powietrze potrzebny jest odpowiedni materiał zewnętrzny i wewnętrzny. Zamyka się więc puch w specjalnych komorach.  Komory te  mają różną konstrukcję (kształt) od najprostszych pikowanych typu X, do konstrukcji  trapezowej, w dodatku mogą być ułożone warstwami i mieć różną szerokość oraz obwód.

Najprostsze do wykonania są komory pikowane  X. W tej konstrukcji materiały utrzymujące puch są przeszywane na wylot. Miejsca przeszyć, oddzielających komory tworzą tzw. „mostki termiczne”. Są to miejsca gdzie kurtka czy dany wyrób prawie nie izoluje. Z tego względu konstrukcję tą stosuje się coraz rzadziej i raczej tylko w odzieży tańszej mającej służyć jako warstwa pośrednia. Odmianą tej konstrukcji jest zastosowanie dwóch   warstwy komór pikowanych, przesuniętych o 1/2 szerokości, stosuje się ją głównie w śpiworach.

Obecnie dobra odzież puchowa jest inaczej produkowana. Najczęściej spotykanym rozwiązaniem  jest stosowanie komór o przekroju prostokątnym  w kształcie odwróconej litery H. Zastosowanie tej konstrukcji  niweluje „mostki termiczne”, komory puchu są oddzielone specjalnymi lekkimi taśmami i połączone  z wewnętrzną i zewnętrzną warstwą materiału. Producenci mają własnę chronione prawem patenty. Sweter puchowy MAŁACHOWSKI TOURIST, spodnie puchowe MAŁACHOWSKI GUIDE PRO są przykladem  zastosowania unikalnego systemu taśm dystansowych. W śpiworach  aby zwiększyć ich zdolność do zatrzymywania ciepła często układa się dwie warstwy, tworząc bardzo wydajną i ciepła konstrukcję (podwójne, przesunięte H).

Istnieją jeszcze inne komory  np. typu Z, trapezowe czy  V. W Komorach typu  Z miejsca przeszyć  nie znajdują się w tej samej płaszczyźnie pionowej jak w konstrukcji typu H ale są nachylone, dzięki czemu niweluje się jeszcze dodatkowo ewnentualne mostki termiczne. Mają zastosowanie głównie w śpiworach.  Komory trapezowe, są odmianą komór Z  gdzie poszczególne przegrody są naprzemiennie nachylane raz w jedną raz w druga stronę. Rozwiązanie to jest stosowane także w bardzo ciepłych śpiworach np. Śpiwór DEUTER ATMOSPHERE 550. Komory typu V, są najlepszym rozwiązaniem technicznym pod względem termiki  stosowanym w wyrobach puchowych, i zarazem najtrudniejsze do wykonania.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Kurtki techniczne, Kurtki zimowe i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz