Ubrania chroniące przed szkodliwym promieniowaniem UV.

Co raz częściej podczas zakupu odzieży, możemy uzyskać informacją o jej stopniu ochronny przed szkodliwym promieniowaniem UV. W wielu przypadkach na metkach produktów czy opisach katalogowych podany jest współczynnik UPF. Współczynnik ten określa stopień ochrony danej tkaniny przed promieniowaniem UVA i UVB. Dlaczego jest on taki ważny ?

Na co dzień z reguły pamiętamy o szkodliwym działaniu nadfioletu, zakładamy czapki z szerokim rondem w słoneczny, letni dzień, stosujemy kremy z wysokim filtrem SPF. Wydawać by się więc mogło iż odzież chroniąca przed promieniowaniem UV to kolejny marketingowy wymysł. A jednak nie, ponieważ większość tradycyjnych tkanin odzieżowych nie chroni przed promieniowaniem UVA, które swobodnie przenika przez ubrania w szczególności te lekkie i cienkie w jasnym kolorze.

Prym w stosowaniu materiałów stanowiących barierę dla promieniowania UV wiodą obecnie marki outdoorowe, nikogo nie dziwi już podany współczynnika UPF – spodnie trekkingowe, koszule, czapki a nawet bielizna termoaktywna często posiada załączoną taka informację. Wszak wspinacze, narciarze i wszystkie osoby uprawiające szeroką pojętą turystykę są w znacznym stopniu narażeni na oddziaływanie nadfioletu.

Po za samym współczynnik UPF, istnieje jeszcze dodatkowy standard UV 801 – oznacza on iż np. dana koszulka, kurtka itp. nie traci swoich właściwości ochronnych po zmoczeniu i rozciągnięciu się, co ma znaczenie w przypadku cieńszej odzieży takiej jak t-shirty, ultra cienkie kurtki biegowe itp.

Pamiętajmy iż stopnie ochronny UPF są różne, odzież z UPF < 15 nie posiada właściwościowi ochronnych, powyżej 15 dobre, a bardzo dobre dopiero przy współczynniku UPF > 30, doskonałe przy UPF > 40. Najwyższe stosowane zabezpieczenie UPF 50+ blokuje 97,5% promieni UVA i UVB.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Odzież techniczna. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz