Zalety bielizny merino

Wydawać by się mogło że z nadejściem coraz cieplejszych i dłuższych dni bielizna wełniana powinna zostać spakowana na dno szafy, a w sklepach powędrować na ostanie półki w magazynie gdzie poczeka do następnej zimy. Nic bardziej błędnego, w ostatnich latach wełniana bielizna sprzedaję się przez cały rok, i wraz z nastaniem wiosny zainteresowanie nią wzrasta a nie maleje. Z każdym cieplejszym dniem coraz chętniej wyciągamy rowery, rolki, możemy w końcu wybrać się w skałki itd. Słońce wyzwala w nas potrzebę ruchu. Przy każdej poważniejszej aktywności fizycznej pot jest naszym nieodłącznym towarzyszem. Niezależnie czy będziemy ostro pedałować, biegać, czy wdrapywać się na kolejny szczyt na pewno solidnie się spocimy. W każdym rodzaju aktywności potrzeba nam dobrej bielizny, takiej która odprowadzi pot od ciała pozostawiając skórę suchą, dzięki czemu nie dochodzi do przegrzania czy też wyziębienia organizmu.

getryNaturalne właściwości wełny znane są od starożytności, a w czasach kiedy nikt w Polsce o super oddychających tkaninach nie słyszał, podstawowym ubiorem górskim był dobre wełniane skarpety i sweter. W ostatnich latach produkty wełniane przeszywają prawdziwy renesans, a szczególnym powodzeniem cieszy się bielizna  merino. Merino to najwyższej jakości wełna pozyskiwana z owiec rasy Merynos. Tajemnica popularności nie taniej bielizny wełnianej, związana jest z niezwykłymi właściwościami włókien merino. Włókna wełny mają budowę rurkową, a w przypadku wełny merino włókna te są bardzo cienkie mierzone w mikronach. Tkanina powstała z tak cienkich włókien jest miła i miękka w dotyku, nie drapie. Dzięki rurkowej budowie włókna posiadają zdolność wchłaniania wilgoci i jej transportu na zewnątrz tkaniny. Bielizna wełniana świetnie oddycha i sprawdza się nawet przy najintensywniejszych treningach. Co więcej włókna Merino działają też w drugą stronę, doskonale izolując od wysokich temperatur. Jest to możliwe dzięki niezwykłej dynamice włosa owiec rasy Merynos żyjących w Australii i Nowej Zelandii. W wyniku dużych dobowych wahań temperatury włos merino kurczy się gdy jest zimno, a gdy jest gorąco – rozpręża. Ta zdolność do termoregulacji – ogrzewania przy niskich temperaturach, i ochładzania w wysokich, przy jednoczesnym transporcie wilgoci od ciała na zewnątrz tkaniny decyduje iż bielizna merino jest jedną z najlepszych.

Doskonale sprawdza się przez cały rok, na lato używa się tylko tkanin o niskiej gramaturze, zimą o wysokiej. Kolejną cechą wełny jest jej zdolność do zatrzymywania ciepła nawet wtedy kiedy jest mokra, jest to możliwe gdyż wełna merino absorbuje wilgoć do około 1/3 swojej wagi. Dodamy do tego fakt iż wełna posiada naturalne właściwości antybakteryjne. Bielizna wełniana nie zatrzymuje zapachu, w przeciwieństwie do syntetycznych włókien, może być używana przez wiele dni. Włos wełniany jest odporny na wysoką temperaturę, nie pali się tylko żarzy, pokryty jest naturalnym tłuszczem zwierzęcym – lanoliną, dzięki powłoce lanoliny brud, bakterie itd. nie wnikają w głąb włosa. Na koniec jeszcze jedna dość istotna cecha wełny, o której stosunkowo rzadko się mówi. Wełna elektryzuje się ujemnie tak jak ciało człowieka co korzystnie wpływa na kondycję organizmu.

Jak widać bielizna merino ma praktyczne same zalety. Z wyjątkiem może jednej. Wełna merino jest dość droga i wszystkie produkty z niej wykonane nie są tanie. Lecz z pewnością warte swojej ceny.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii, Bielizna i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz