Jak się ubrać w góry zimą? – Informacje ogólne

Jak się ubrać w góry zimą?

Góry zimą to zdecydowanie poważniejsze wyzwanie. Odpowiedni ubiór (kurtka zimowa, bielizna termoaktywna, spodnie softshellowe, buty zimowe itd), sprzęt (raczki, raki turystyczne, czekan, sonda lawinowa itd.) umiejętności wybierania tras, oceniania warunków pogodowych, kondycja, to wszystko ma kapitalne znaczenie. Dlaczego, bo góry zimą nie wybaczają, zgubienia szlaku, brak sił, hipotermia i inne – niestety konsekwencje podjęcia nieodpowiednich decyzji mogą być bardzo poważne.

Co zrobić jeśli dopiero zaczynamy? Zanim przystąpi się do kompletowania ekwipunku na zimowe wyjścia, należy zastanowić się nad rodzajem aktywności, jaką chcemy zimą uprawiać. Czy to będzie turystyka piesza, a może rakiety śnieżne, skitoury i wędrówki np. po Bieszczadzkich połoninach, Beskidzkich bezdrożach czy Tatrzańskich dolinach.

Najważniejsze czynniki, które będą decydować o typie odzieży, jej ilości, rodzaju sprzętu w jaki musimy się zimą wyposażyć.

  • Rodzaj aktywności, jej intensywność oraz miejsce (turystyka piesza, narciarska, góry niskie czy wysokie, długość trasy, przewyższenie, odległości do schronisk, bacówek itp.)
  • Warunki pogodowe, temperatura, siła wiatru, opad, pokrywa śnieżna – inaczej się wędruje przy -2°C i bezwietrznej słonecznej pogodzie, a inaczej przy -20°C, silnym wietrze i padającym śniegu, a jeszcze inaczej przy zamieci.

Po skompletowaniu odzieży i ekwipunku, koniecznie przetestuj się na łatwym szlaku! Sprawdź jak założyć na buty raki, raczki turystyczne, przejdź się w nich w łatwym ternie. Postaraj się ocenić swoje możliwości, ile przejdziesz, jak ciężki plecak turystyczny jesteś w stanie udźwignąć. Dopiero po takim teście, zyskasz niezbędną wiedzę o swoich możliwościach.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Kurtki. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz