Zdaje się, że o prawdziwej funkcjonalności danej kurtki nieprzemakalnej decyduje wiele czynników. Należą do nich zarówno materiały, modele, jak i parametry oraz projekty poszczególnych elementów. W poprzednim artykule zostały przedstawione opisy, a także wskazówki dotyczące najważniejszych detali. Dla przypomnienia, były to: kaptury (wszyte i odpinane), ściągacze albo rzepy przy mankietach, regulacja u dołu kurtki tudzież zamki błyskawiczne oraz szwy. To jednak nie wszystko, jeśli chodzi o ten typ odzieży. Bardzo ważną rolę odrywają w niej również same kiszenie i otwory wentylacyjne. Co ważne, również na ich temat wiele do powiedzenia mają miłośnicy wspinaczek górskich czy wielodniowych wędrówek.
Nie ulega wątpliwości, że to kieszenie są najbardziej istotne w przypadku kurtek nieprzemakalnych trekkingowych. Dlaczego? Otóż, od ich ilości oraz rozmieszczenia zależeć będzie, czy wszystkie drobiazgi będziemy mieć pod ręką. W niniejszej kategorii mamy do czynienia z kieszeniami wewnętrznymi i zewnętrznymi, w tym także wodoodpornymi. Przed zakupem takiego modelu kurtki warto jest upewnić się, czy są one szczelne i dobrze uszyte, aby uniknąć zamoczenia swoich drobiazgów. Szczególnie elektronicznych – takich, jak: iPod bądź telefon komórkowy.
Pod żadnym pozorem, według opinii zwolenników sportów ekstremalnych, nie można zakupić kurtki nieprzemakalnej, która jest pozbawiona otworów wentylacyjnych. Nie tylko sam materiał, ale także one odpowiadają za prawidłową wymianę powietrza i odparowywanie potu. Otwory wentylacyjne zazwyczaj zapinane są na zamki błyskawiczne, przy czym najczęściej znajdują się w okolicach klatki piersiowej, pod pachami albo na plecach. Odzież pozbawiona tych elementów zmniejsza komfort noszenia.