Odzież outdoorowa – powrót do wełny.

W ciągu ostatniej dekady nastąpił wyraźny zwrot w kierunku wykorzystywania naturalnych włókien przy projektowaniu i produkcji odzieży outdoorowej; w szczególności wykorzystywana jest z dużym powodzeniem wełna merino.

Wełniana bielizna z merino, skarpety górskie, getry, koszulki, bluzy – czyli odzież tzw. warstw baselayer i midlayer na stałe zagościła już w outdoorowych garderobach. Wełna dzięki swoim unikalnym właściwością z powrotem wróciła do łask i przebija się także do odzieży wierzchniej. Coraz częściej projektowane są techniczne, hybrydowe kurtki, spodnie wykonane z dodatkiem wełny.

Przy wielu zimowych aktywnościach najważniejsza jest odpowiednia termoregulacja, ponieważ przegrzanie jest równie niebezpieczne jak wyziębienie. Skitourowe, trekkingowe czy czysto wspinaczkowe działania, tutaj oprócz ochrony przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi równie ważne jest skuteczne odprowadzanie nadmiaru wilgoci. Nawet najlepsze membrany nie odprowadzą skutecznie, tego wszystkiego co ludzki organizm jest w stanie wypocić pod intensywnych działań. Stąd wszelakie wentylacje, wywietrzniki i etc.

Wełna doskonale transportuje wilgoć na zewnątrz tkaniny, odparowując ją nie traci przy tym wiele ze swoich właściwości cieplnych, czyli zatrzymuje ciepło nawet jeśli jest mokra.

Kurtki, spodnie z dodatkiem wełny czy wełnianymi insertami świetnie sprawdzają się w mroźne, zimowe dni w trakcie intensywnych aktywności np. skitouringu, turystyki górskiej.

Do kupienia między innymi:

  • Kurtka SALEWA SESVENNA WOOL – Cena 649,90
  • Kurtka SALEWA SESVENNA WO/DST WOMEN’S – Cena 1299,90
  • Kurtka ICEBREAKER MERINOLOFT HELIX ZIP HOOD – Cena 919,90
  • Spodnie MILLET TRILOGY WOOL SCHOELLER – Cena 999,90
  • Spodnie SALEWA SESVENNA WO/DST- Cena 1399,90

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Odzież techniczna, Spodnie trekkingowe. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz