Era SOFT SHELLA

Coraz większym powodzeniem cieszy się odzież typu: soft shell. Nazwa ta przyjęła się na polskim rynku dość szybko w przeciwieństwie do określenia hard shell które zupełnie nie funkcjonuje a oznacza po prostu dobrze nam znane kurtki nieprzemakalne.

Obecnie pojęcie to jest nadmiernie wykorzystywane, i używane często w produktach nie mających nic wspólnego z ideą softshelli. Często pojęcie to jest błędnie interpretowane: jako rodzaj polara, materiału, czy też nawet producenta. Odzież softshellowa (kurtki, spodnie itd.) powstała wyniku zapotrzebowania na bardziej efektywny system odprowadzania wilgoci. Podczas dużego wysiłku fizycznego np. wspinaczka, narciarstwo biegowe tradycyjny system (bielizna + polar+ kurtka nieprzemakająca) nie jest wstanie odprowadzić nadmiaru ciepła i wilgoci. W tym tradycyjnym systemie podczas dużej aktywności fizycznej narażeni jesteśmy na przegrzanie: gdy mamy na sobie kurtkę nieprzemakającą, czy też wychłodzenie w przypadku używania samego tradycyjnego polara podczas wietrznej pogody.

Odzież softshellowa ma za zadanie chronić nas od wyziębienia spowodowanego wiatrem a zarazem doskonale oddychać. Dlatego pierwsze softshelle były bez membranowe. Obecnie większość softshelli produkowanych jest z membraną która zapewnia wodoodporność. Dodatkowym ich atutem jest używanie miękkich i elastycznych materiałów, co zapewnia komfort i wygodę użytkowania. Nowoczesne dzianiny softshellowe zapewniają niespotykany dotąd poziom odchylności przy maksymalnej ochronie przed warunkami atmosferycznymi. Dlatego popularność tego typu odzieży ciągle rośnie.

Przy wyborze kurtki czy spodni kierujmy się jednak zasadą ograniczonego zaufania, nie każdy produkt z napisem soft shell w istocie nim jest. Użycie dzianin renomowanych firm takich jak: Pontetorto® Soft Shell®, Polartec® Power Shield® , Polartec® Power Shield® Pro czy też GORE® WINDSTOPPER® Soft Shell daje gwarancję najwyżej jakości.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Kurtki Gore-Tex, Kurtki membranowe, Kurtki Soft Shell, Kurtki techniczne. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz