Kurtki nieprzemakalne: miejskie oraz softshell

Mogłoby się zdawać, że wszystkie kurtki nieprzemakalne szyte są na jeden model i mają identyczne parametry. Nie jest to jednak zgodne z prawdą. Poza najpopularniejszym podziałem na kategorie damskich, męskich oraz unisex, istnieją także inne rodzaje tego typu odzieży. Do jednych z nich należą tzw. kurtki: miejskie oraz softshell. Czym się one charakteryzują i jakie jest ich zastosowanie?

Kurtki nieprzemakalne miejskie, niezmiernie często określane również mianem szwedek, są wykonane z lekkich materiałów. Dzięki temu nie odczuwa się zbytniego obciążenia podczas ich noszenia, przy czym nadają się głównie na cieplejsze dni. Mogą posiadać kaptur bądź wręcz przeciwnie. Najczęściej są krótkie – sięgają zaledwie do pasa. Spośród pozostałych modeli wyróżniają się tym, że projektowane są zgodnie z aktualnymi standardami mody. W ich przypadku znacznie istotniejsze wydają się krój oraz wygląd, aniżeli ochrona przed deszczem.

Kurtki nieprzemakalne typu softshell najprościej można opisać za rodzaj, który znajduje się pomiędzy odzieżą termiczną – mianowicie polarową lub fleecową – a zewnętrzną. Wykonane są z cienkiej i jednocześnie bardzo trwałej tkaniny poliestrowej (niekiedy poliamidowej) z dodatkiem doklejonego od wewnątrz fleece’a lub microfleece’a. Niektóre modele z tej kategorii posiadają także specjalistyczną membranę, która nie tylko umożliwia oddychanie, ale również chroni przed wiatrem. Mogą być wyposażone ponadto w membranę wodoodporną. Wszystko to sprawia, że bardzo dobrze sprawują się podczas dni wietrznych i deszczowych, ale również suchych – w przeciwieństwie do polaru nie są aż tak przewiewne. Na sam koniec warto wspomnieć o ich krojach, które są doprawdy różne. Kurtki softshell mogą być bowiem krótkie i długie. Niekiedy produkuje się nawet płaszcze tego typu.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz