Kurtki nieprzemakalne: sztormiaki oraz trekkingowe

Poza omawianymi wcześniej kategoriami miejskimi oraz softshell, warto również zapoznać się z kurtkami nieprzemakalnymi typu: sztormiaki i trekkingowe. Najprościej ujmując, można je określić mianem specjalistycznych, albowiem przeznaczone są do użytkowania często w ekstremalnych warunkach pogodowych.

Kurtki nieprzemakalne sztormiaki, jak sama nazwa zresztą wskazuje, zostały zaprojektowane z myślą o osobach, które wiele czasu spędzają nad wodą (przykładowo: żeglarze, rybacy oraz wędkarze). Niegdyś wykonywane były z nieprzepuszczalnych materiałów i swoim wyglądem przypominały długie płaszcze. Współcześnie szyte są maksymalnie do połowy uda. Nie są już aż tak ciężkie i niewygodne w noszeniu. Sztormiaki, które można obecnie zakupić w sklepach, w żadnym wypadku nie przypominają płachty. Są bardziej nowoczesne, lekkie oraz komfortowe, przy czym nie zatraciły swoich bardzo wysokich parametrów ochronnych. Najbardziej charakterystyczne w ich wyglądzie są: duże kaptury (tudzież wysokie kołnierze), a także elementy odblaskowe, które zapewniają bezpieczeństwo nawet podczas ulewy i zaniżonej wtenczas widoczności.

Kurtki nieprzemakalne trekkingowe służą natomiast do uprawiania turystyki kwalifikowanej, co oznacza, że z powodzeniem mogą być noszone przez miłośników wspinaczek górskich podczas rozmaitych wypraw. Producenci takowych modeli największą wagę przywiązują do ich funkcjonalności. Konieczne jest, aby były nie tylko lekkie, ale również doskonale ochraniały przed deszczem oraz wiatrem. Najbardziej charakterystycznymi elementami w kurtkach trekkingowych są liczne kieszenie wewnętrzne oraz zewnętrzne, w tym także wodoodporne. Dzięki temu można w nich chować wszelkie drobiazgi, które są niezbędne podczas wędrówek po górach czy wspinaczki.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz