Kurtki nieprzemakalne: wyprawowe oraz 3w1

Jak już wiadomo, kurtki nieprzemakalne dzielą się na wiele typów. Obok najpopularniejszych, a mianowicie miejskich, softshell, sztormiaków oraz trekkingowych, można wyróżnić również kategorie: wyprawowe i 3w1. Jaka jest ich specyfika?

Kurtki nieprzemakalne wyprawowe powszechnie uznaje się za tzw. odzież z najwyższej półki, która gwarantuje ciepło oraz poczucie suchości w każdych warunkach pogodowych – nawet tych najbardziej nieprzyjaznych człowiekowi. Wykonywane są z bardzo trwałego materiału, odpornego na wszelkie uszkodzenia mechaniczne, przy czym ich krój jest dopracowany. Dzięki temu nie krępują ruchów i są wygodne. Niestety, najwyższe parametry izolacji cieplnej, wodoodporności oraz oddychalności wiążą się z wysoką ceną. Kurtki wyprawowe można bowiem zakupić za kwotę około 2 tysięcy złotych.

Kurtki nieprzemakalne 3w1 z reguły kojarzą się z ubraniem, które może być o wiele bardziej przydatne, niż odzież wyprawowa. Nic bardziej mylnego, gdyż najprościej opisać je można słowami: polar oraz tropik. Wewnętrzna część kurtek 3w1 wykonana jest bowiem z polarowej bluzy, którą można odpinać i używać osobno. Podobnie jest w przypadku warstwy zewnętrznej, stworzonej na podobieństwo materiału kurtki trekkingowej, ponieważ można ją nosić niezależnie. Tego typu odzienie doskonale sprawuje się na zimę – chroni zarówno przed chłodem, jak i opadami śniegu.

Na sam koniec omawiania kategorii kurtek nieprzemakalnych, warto wspomnieć o jeszcze jednym rodzaju. Jest nim peleryna, którą nazywa się często ponczem. Z wyglądu przypomina płaszcz bez rękawów, przy czym jest wykonana z materiału niemalże identycznego, co worki foliowe (np. na śmieci). Tego typu peleryny ochraniają przed zimnem i zapewniają ciepło – chociaż nie przepuszczają powietrza, sam ich krój zapewnia odpowiednią wentylację.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz