Odzież puchowa – jak wyprać samemu.

Kurtki, kamizelki puchowe tudzież spodnie, często sprawiają nam problem podczas prania. Nawet gdy bardzo delikatnie obchodzimy się z nasza odzieżą puchową, przychodzi w końcu czas że trzeba ją wyprać. Jeśli nie chcemy korzystać z usług profesjonalniej pralni, zawsze możemy wyprać tego typu odzież w domu. Zabierając się za pranie puchu pamiętajmy aby zerknąć na metkę i dostosować się do instrukcji prania oraz suszenia podanej przez producenta.

Generalnie rzecz ujmując wszelakie wyroby puchowe pierzemy w przedziale temperatur od 30 do 40 C, nigdy więcej. Wybieramy program dla delikatnych tkanin oraz łagodne detergenty lub specjalistyczne środki przeznaczone do prania puchu np. Nikwax Down Wash. Nigdy nie używamy mocnych detergentów ani środków zawierających wybielacze czy płyn do zmiękczania tkanin. Środki te uszkadzają strukturę puchu i mogą doprowadzić do utraty sprężystości oraz obniżenia właściwości termoizolacyjnych. Aby kurtka puchowa dobrze się wyprała i wypłukała nie powinna być upychana w bębnie na „maksa”, z tego względu poleca się prać odzież puchową pojedynczo. Wyroby puchowe po wypraniu muszą być odwirowane. Absolutnym błędem jest wyciąganie mokrej kurtki z której wręcz kapie woda, ponieważ jej wysuszenie będzie trwało bardzo długo, a puch prawdopodobnie ulegnie zbryleniu.

Dobre wysuszenie puchu wymaga czasu i odpowiedniej temperatury – cała zawarta w puchu woda musi odparować. Najlepiej jest suszyć wyroby puchowe w suszarce bębnowej, dodając piłki do tenisa – podczas obrotu bębna uderzają one w puch, szybciej przywracając mu sprężystość. Jeśli nie mamy suszarki pozostaje suszenie tradycyjne, w warunkach domowych najczęściej za pomocą kaloryfera, w słoneczny, ciepły dzień możemy także suszyć puch na zewnątrz. Np. wyprany sweter puchowy układamy na płasko w pobliżu kaloryfera, po wstępnym podsuszeniu należy puch ręcznie roztrzepać. Czynność ta powtarzamy wielokrotnie, aż puch się całkowicie nie rozpręży.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Kurtki puchowe / Primaloft. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz