Rodzaje kurtek puchowych

Na rynku outdoorowym dostępna jest cała gama kurtek puchowych o szerokim zastosowaniu, od  codziennych  miejskich kurtek przez  turystyczne  aż do  wysokospecjalistycznej odzieży puchowej przeznaczonej do wysokogórskich ekspedycji.

Kurtki puchowe od lat cieszą się nie zmienię dużą popularnością, i mają swoich zagorzałych zwolenników. Mimo wynalezienia wielu bardzo zaawansowanych włókien syntetycznych puch pozostaję ciągle najlepszą ociepliną, a jego dodatkowym atutem jest bardzo dobra kompresja. Dobranie więc kurtki spełniające wszystkie oczekiwania może wydać się trudne szczególnie początkującym użytkownikom.

Wysokospecjalistyczna kurtka polarna nie za bardzo przyda nam się w warunkach miejskich,  natomiast super lekka kurtka docieplająca nie sprawdzi się jako kurtka podstawowa podczas prawdziwej zimowej zawieruchy. Dlatego przed zakupem kurtki puchowej  warto dobrze zastanowić się jaki jej model będzie dla nas najlepszy.

Możemy je podzielić na kilka rodzajów:

– wysokospecjalistyczne kurtki do turystyki wyczynowej i wypraw wysokogórskich. Są to produkty sprawdzające się w najbardziej ekstremalnych warunkach od koła podbiegunowego do najwyższych szczytów.  Produkty te są bardzo zaawansowane technologicznie, często robione na zamówienie pod konkretnego użytkownika.

– uniwersalne kurtki puchowe do turystyki kwalifikowanej i nie tylko. Jest to cała gama kurtek nieprzemakalnych ze stałą lub wypinaną ociepliną puchową ( kurtki ‘’ 2w1’’). Kurtki ‘’2w1’’ od lat cieszą się dużą popularnością. Jest to kurtka zewnętrzna z wewnętrzną kurtką puchową służącą jako podpinka, którą jednocześnie można użytkować jako lekką kurtkę puchową. Oferta tego typu kurtek jest stosunkowo duża, a cena uzależniona  głównie od parametrów membrany i  puchu.

– swetry puchowe. Są to superlekkie i uniwersalne kurtki, wykonane z puchu o najwyższych parametrach, o niewiarygodnie małej wadze. Wykonane z bardzo lekkich i wytrzymałych materiałów. Często wykonane z panelami stretchowymi, dzięki którym kurtka doskonale przylega i nie krępuję ruchów w najtrudniejszych warunkach. Służą jako warstwa docieplająca każdej innej kurtki zewnętrznej, mogą też stanowić samodzielną kurtkę podczas mroźnego ale pogodnego dnia.

– kurtki miejskie, płaszcze puchowe. Jest to grupa kurtek gdzie parametry zarówno membran i puchu nie są kluczowe, waga kurtek nie jest już tak istotna.  Ważny jest natomiast oryginalny i ciekawy design.

Dobranie, więc odpowiedniego rodzaju kurtki, może  wydać się skomplikowane. W szczególności gdy parametry membran i puchu, krój kurtki i jej techniczne rozwiązania są dla nas ważne. Warto więc przed dokonaniem zakupu udać się do specjalistycznego sklepu, gdzie na miejscu można się przekonać iż „puch puchowi nie równy”. A jego wysokie lub niskie parametry, nie są jednie wyznacznikiem cenny, ale komfortu i wygody noszenia w każdych warunkach.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Kurtki zimowe. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz