Samoczyszcząca odzież outdoorowa – „efekt lotosu”.

Nikogo nie dziwi już istnienie samoczyszczących się szyb, farb, tynków. Z każdym rokiem powstaje coraz więcej produktów posiadających zdolność do tzw. samooczyszczania się – a precyzując nie łapania brudu. Prace nad samoczyszczącą się odzieżą są od kilku lat są bardzo zaawansowane, w branży outdoorowej jednym z stosowanych już materiałów jest materiał Schoeller® NanoSphere®.

Źródłem pomysłu stały się samoczyszczące liście niektórych roślin, a w szczególności lotosu (Nelumbo). Liście lotosu są zawsze czyste i suche, nawet po ulewnym deszczu. Dlaczego tak się dzieję? Tajemnica ta została rozwiązana pod mikroskopem elektronowym, na powierzchni liścia widocznych jest bardzo wiele wypustek/guzków, które pokryte są woskiem. W nanoskali powierzchnia ta nie jest gładka lecz chropowata, dzięki czemu bardzo efektywnie odpycha wodę. Krople wody staczają się natychmiast z liścia, zabierając ze sobą zanieczyszczenia – zjawisko to dziś znane jest jako „efekt lotosu”.

Na zdjęciu:

Po lewej – pełna powierzchnia styku kropli wody z tkaniną. w efekcie woda przywiera do tkaniny, to samo dzieje się z cząsteczką brudu.

Po prawej – niepełna powierzchnia styku (NanoSphere), krople wody leżą tylko na wypustkach nano, mała powierzchnia styku. W efekcie mała przyczepność, woda spływa, a brud nie przywiera i może być spłukany.

Wykorzystanie tego zjawiska pozwoliło na tworzenie nowoczesnych farb, tynków, dachówek, szyb. Ale taką struktura można pokryć bardzo różne rzeczy. Bez problemu możemy wyobrazić sobie nieprzemakające i niebrudzące się namioty, buty trekkingowe odporne na najgorsze błoto i mokrą trawę, spodnie trekkingowe, nieprzemakalną kurtkę, a może nawet skarpety górskie.

Jedno jest pewnie odzież z „efektem lotosu” jest już dostępna w branży outdoorowej, są to na razie nie zbyt liczne przypadki. Czas z pewnością zweryfikuje jej funkcjonalność.

Przykłady odzieży wykonanej z materiału Schoeller® NanoSphere® wykorzystującej „efekt lotosu”:

  • Kurtka Black Diamond DAWN PATROL™ LT SHELL
  • Spodnie Black Diamond DAWN PATROL™ LT ALPINE PANTS
  • Kurtka Black Diamond ACCESS LT HYBRID HOODY
  • Spodnie MAMMUT BASE JUMP

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Odzież techniczna. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz